Yumurtasız Mozaik Pasta

Çocukluğumuzdan bu yana hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle en çok sevdiğimiz pasta o! Dilim dilim yemelere doyamamadığımız mozaik pastadan söz ediyoruz. Şöyle demli sıcacık bir çayın yanına ya da mis gibi köpüklü bir kahvenin yanına çok da yakışır. Her bütçeye uygun malzemeleri, pratik yapılış şekliyle de kalplerimizi çalıyor. Mozaik pastanın içerisine tüm malzemeleri bir arada tutması bazen yumurta konuyor. Ancak yumurta kullanmadan da mozaik pasta yapmak aslında mümkün. Karşınızda nefis mi nefis yumurtasız mozaik pasta tarifi! Pasta tarifleri içerisinde yapımı en kolay olacak tariflerden üstelik.
Bu pastayı hazırlamak için sadece 5 malzemeye ihtiyacınız var. Dilerseniz içerisindeki malzemeleri farklılaştırabilirsiniz. Benmari usulü çikolata eriterek kıvamını yoğunlaştırabilirsiniz. İçerisine ceviz, Antep fıstığı, fındık gibi kuru yemişler ekleyerek lezzetine lezzet katabilirsiniz. Hadi o zaman yapımı oldukça basit olan tarifimize geçelim hep birlikte!

Yumurtasız Mozaik Pasta Tarifi İçin Malzemeler

 • Tereyağı
 • Toz şeker
 • Süt
 • Kakao
 • Petibör bisküvi

Yumurtasız Mozaik Pasta Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bir kabın içerisinde bisküvileri iri parçalar halinde kırın.
 2. Bir sos tenceresinin içerisine tereyağını aktarın ve hafif eriyince içerisine kakaoyu ilave ederek hızlıca karıştırıp bütünleşmelerini sağlayın ve ocaktan alın.
 3. Ocaktan aldığınız tereyağı ve kakaonun üzerine süt ve toz şekeri ilave ederek yeniden ocağa alın. Şeker eriyip sosun kıvamı hafif koyulaşana kadar ısıtın.
 4. Isınan sosu ocaktan alın ve oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Dinlenen ve soğuyan sosunuzu bisküvilerin üzerine gezdirin.
 5. Sos ve bisküvileri dikkatli bir şekilde, bisküvileri ezmemeye özen gösterin. Ardından harcı streç filmin üzerine aktarın ve silindir şeklini verip streç filme güzelce sarın.
 6. Streç filmin uçlarını kıvırın. Silindir şeklindeki mozaik pastanızı buzluğa kaldırın. Birkaç saat buzlukta donmasını sağlayın.
 7. Çıkarıp oda sıcaklığında 5 dakika kadar dinlendirin ve dilimleyerek servis edin. Afiyetler olsun.

Originally posted 2022-10-26 18:00:05.

Leave a Comment